Egy KATA tanácsadás vagy létrehozás esetén ez az a kérdés, amely mindig elhangzik, ugyanakkor sokszor keresnek meg minket azzal is, hogy az előző könyvelő nem jó tevékenységet vett fel az adott vállalkozásnak.
Ebben az írásban segítséget adok neked, hol tudod ellenőrizni a tevékenységek listáját és mik közül választhatsz. Mit tegyél, ha nincsen megfelelő végzettséged hozzá és mik a leggyakoribb hibák.
A leggyakoribb hibák a tevékenységek kiválasztásánál:
ha túlzásba esünk. A tevékenységhalmozás régebbről ered, amikor az volt a divat, hogy minden tevékenységet vegyünk fel, amit csak lehet „mert abból baj nem lehet, és egyszer még jó lesz.” Ez egy téves irány. Csak olyan tevékenységet szabad felvenni, amit valóban végezni is fog az adott vállalkozó, ezen felül nyilván nem ért mindenki mindenhez. (Ha te mondjuk szeretnél marketinggel, coachinggal és IT üzemeltetéssel is foglalkozni, akkor ez hosszú távon nem fenntartható. Inkább egy dolgot csinálj kimagaslóan, míg több dolgot középszerűen.)
A második leggyakoribb hiba abból szokott eredni, ha te mondjuk masszázzsal szeretnél foglalkozni, és ehhez készítenél weboldalt, kampányt, de ettől még neked nem kell marketing tevékenységet is felvenned, azért mert a szolgáltatásodat reklámozod. Mindig gondold végig, hogy mi az amit valóban nyújtani fogsz és azt a tevékenységet válaszd ki, amelyik passzol hozzá. Attól ha megírsz egy DM levelet még nem kell marketingesnek lenned.
Könyvelő és a tevékenység kérdése:
Az induló vagy meglévő vállalkozók többsége úgy gondolja, hogy a tevékenység kiválasztása a könyvelő feladata. Amikor ezzel kapcsolatban kapunk kérdést, mi mindig hangsúlyozzuk, hogy csak a vállalkozó tudja/tudhatja, hogy pontosan mit is szeretne végezni. Nyilván egy könyvelőnek vannak tapasztalatai és a legtöbb esetben tud javaslatot tenni, de ő sem mindentudó, nem ismeri az összes tevékenységet, így ennek kiválasztása minden esetben a vállalkozó felelőssége. De segítek, olvass tovább!
Hol találom a tevékenységek listáját?
Tudjuk, hogy nem mindig egyszerű a választás és nehéz megtalálni a tevékenységek kiválasztásához szükséges információkat is, ezért próbálok segíteni, hogy könyvelőként mi honnan szoktunk tájékozódni.
- Egyéni vállalkozóknak ÖVTJ szám (Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke) más néven szakmakód áttekintése: Tevékenységi körök – ÖVTJ
- Gazdasági társaságoknak TEÁOR szám (Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere/Gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere) áttekintése: Tevékenységi körök – TEÁOR
- Itt pedig azt tudjuk ellenőrizni, hogy milyen tevékenység kötött engedélyhez, bejelentéshez: https://cegalapitas.net/engedelykoteles-tevekenysegek.html
- Amennyiben pedig még mindig bizonytalan vagy, akkor egyszerűen írj a kereskedelmi és iparkamrának, ahol rövid időn belül válaszolni szoktak: egyenivallalkozo@pmkik.hu, evinfo@bkik.hu
Ezeken az oldalakon lehet ellenőrizni, hogy mely tevékenység a megfelelő számunkra, illetve az illetékes önkormányzatnál is kérhetünk tájékoztatást.
Milyen büntetés várható, ha rossz tevékenységet vettem fel?
Manapság a hivatalok már nagyon segítőkészek, így ha tévesen olyan tevékenységet vettünk fel, amit nem lehet, akkor első körben be fogják kérni tőlünk a szükséges dokumentumokat. Ha kiderül, hogy ezzel nem rendelkezünk, akkor egyszerűen csak vegyük ki az adott tevékenységet. Hangsúlyozom, hogy olyannal még nem találkoztunk, akit az miatt büntettek volna meg, hogy rossz tevékenységet vett fel. Ettől függetlenül természetesen figyelni kell rá és törekedni kell arra, hogy a lehető legjobban lefedjük a szolgáltatásunkat.
A tevékenységek egyébként bármikor módosíthatóak, így ha új tevékenységet szeretnénk felvenni vagy kivenni, akkor azt bármikor megtehetjük.
Mit tegyek, ha nincsen olyan végzettségem, amivel foglalkozni szeretnék?
A válasz ebben az esetben elég egyszerű: Ne végezd azt a tevékenységet, amihez nem értesz! Tisztában vagyok vele, hogy ezzel sokan nem értenek egyet. „Hiszen ő tud villanyt szerelni, csak éppen nincsen róla papírja. Vagy ő tud burkolni, csak nincsen hozzá végzettsége.” Ezekben az esetekben kettő lehetőség van:
- nem végzel ilyen tevékenységet
- fel kell venned egy olyan alkalmazottat, akinek van hozzá képesítése
Összefoglalva a tevékenységek arra szolgálnak, hogy legyen némi rálátásunk, hogy az adott vállalkozás milyen szolgáltatást nyújt, melyik szektorba tartozik, mivel foglalkozik. Természetesen vannak olyan tevékenységek, amelyek bizonyos kritériumokhoz is kötöttek (engedély, végzettség), de ezek nem ellenünk vannak, hanem pusztán azért, hogy tényleg csak azzal foglalkozzunk amit tanultunk és amihez értünk.
Végzettség nélküli tevékenységi körök listája
Nagyon sok tevékenység közül választhatunk, melyből a legtöbb nem kötött végzettséghez, vagyis ezek szakirányú képzettséget nem igénylő vállalkozói tevékenységek pl.: Általános üzletviteli tanácsadás, Műszaki tanácsadás, Egyedi szoftverfejlesztés, Egyéb számítástechnikai szakértés, tanácsadás, de vannak végzettséghez, képesítéshez kötött tevékenységi körök is pl.: Könyvelés, Orvosi tevékenységek, Lakóingatlan, földterület közvetítése, Villanyszerelés.
Gyakori kérdések
Sokszor összekeverik a TEÁOR/ÖVTJ és a FEOR (Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere) kódokat. Előbbiek a vállalkozásokra vonatkoznak, utóbbi pedig a munkaköröket jelzi.
Szintén ez a helyzet az SZJ számokkal, ami a Szolgáltatások Jegyzéke, de a tevékenységek kiválasztásánál nem lesz rá szükségünk.
Kérdésként szokott jelentkezni, hogy bizonyos tevékenységek esetében mit jelent az m. n. s. rövidítés, ami a máshova nem sorolt szavak rövidítése.